Loe
6. dets 2007
High-Def Disc Awards
Loe
4. dets 2007
Rohkem HDTVd!
Prantsusmaalgi testitakse HDTVd agaralt. Canalsat maksupaketis on nüüd lausa seitse HDTV kanalit (TF1, M6, NatGeo HD, CineCinema Premier, 13me rue, Disney Cinemagic) 19,2 E pealt. 5W peale on eksinud ka Arte HD. Lisaks lubatakse TF1 järel järgmisena teise prantsuse riikliku telekanali France2 HDTVle üleminekut.
Kaheksat HD-kanalit näidatakse ka Skandinaavia Canal+ paketis, sealhulgas Rootsi TV4.
Šveits käivitas eile kell 10 oma HD-telekanali HD Suisse. SRG SSR uus telekanal kasutab formaati 720p/50i ja näitab Šveitsi kolme riigikanali programme. Kavakohaselt lähevad kõik Šveitsi riiklikud telekanalid HDTVle üle aastal 2012, standardtelevisiooni (SD) laiformaadile 16:9 on juba üle mindud.
Canal Plus Spain alustab uuel aastal HDTV katsetustega, Canal Plus Alta Definicion läheb käiku Canal+ platvormil 19,2 E pealt, nii saavad ka hispaanlased HDTVd sati vahendusel kogeda.
MTV Benelux lükkas täna käima ka Euroopa esimese HD-muusikakanali TMF HD. Esialgu saab seda küll näha ainult Belgia Interkabeli kaabelvõrgu vahendusel, loodetavasti edaspidi ka mujalt.
22. nov 2007
Euroopa Komisjon trahvib Sony
17. okt 2007
Uued HD kanalid Belgias
1. sept 2007
Uued HD-logod
IFA käib Berliinis täie hooga ja uudiseid tuleb lausa karjakaupa. Üheks tähelepanuväärivamaks on kindlasti uute HD-logode kasutuselevõtmine Euroopa Side- ja Infotehnoloogia Assotsiatsiooni (EICTA) poolt. Seni oleme teleritel näinud HD ready logosid, millest kirjutasin aasta tagasi. Esimene uus logo on mõeldud ekraanidele, sh LCD ja plasmateleritele, mis suudavad vastu võtta, töödelda ja kuvada täiskõrglahutusega (Full HD) pilti ja kuvavad 1080 täisrealaotusega (nn "progressiivset") rida. Teine logo on üsna sarnane, nimega HD TV 1080p ja mõeldud kuvaseadmetele, mis suudavad vastu võtta ja dekodeerida 1080p signaali.
21. aug 2007
Hollywoodi filmistuudiod kaklevad
19. aug 2007
EISA 2007/2008 auhinnad jagatud
2007/2008 EISA auhinnad selgusid küll juba 28. kuni 30. juunini Barcelonas peetud kokkutulekul, misjärel ka tootjaid auhindadest teavitati, kuid nende avalikustamine oli keelatud. Ametlikult ei tohi auhindadest teavitada enne 15. augustit ja ametlik üleandmistseremoonia leiab aset 1. septembri õhtul IFAl Berliinis.
Selle aasta auhindadest siis. Käesoleva blogi temaatikaga seoduvatest toodetest üllatas ilmselt kõige rohkem alamkategooria kõrglahutusega plasmateler võitja, kuna see auhind läks tootele, mida ükski lihtsurelik veel näinud pole - Pioneer PDP-LX 508D. Küllap on sügisel müüki oodatav teler kõvasti parem kui Panasonicu TH-50PZ700, mille kallal virisetakse pisut isegi muidu suht lepiliku What HiFi Sound and Visioni oktoobrinumbris. Kontrastsuse näitajate erinevus (5000:1 vs 20000:1) on igatahes rabav.
Euroopa HD-pleieriks tunnistati (vähemalt minu jaoks) oodatult LG BH100, ilmselt just seetõttu, et tänuväärselt on tegu hübriidmängijaga, mille ostnu ei pea formaadisõja lõppu ootama jääma, vaid võib juba täna kõrglahutusega filme nii HD DVDl kui Blu-rayl nautida.
Üllatus pole seegi, et Euroopa kõrglahutusega videokaamera auhind omistati Sony mudelile HDR-SR8E. 100 GB kõvatas, käsitsi fokusseerimine, väline mikrofon, kinoheli jmt vahvad asjad räägivad enda eest.
Ka Euroopa kodukinovõimendi tiitel läks oodatud tootele: Onkyo TX-SR605. Võimendi talle vaevalt enam asjakohane termin on. Tegemist ju esimese HDMI 1.3a liidesega 7.1 kanalilise 1080p ühilduva ja Deep Colour toetusega ressiiveriga, millel ei puudu ka oskus dekodeerida uusi kõrglahutusega helivorminguid DTS-HD ja Dolby TrueHD.
Kokku omistati tiitel 124 tootele. Täpsemalt võib lugeda EISA saidilt. Kindel on see, et taolised auhinnad aitavad tarbijal paremini endale sobivat toodet valida ja on ühtlasi tootjatele trumbiks turustamisel.
(pildid EISA saidilt)
17. aug 2007
Palju õnne: laserplaat 25!
CD-tehnoloogia töötati välja Philipsi ja Sony koostöös ning selle kohta on liikvel mitmeid legende. Ühe kohaselt olnud Sony asepresidendi Norio Ohga sooviks, et laserplaat peab mahutama vähemalt kogu Beethoveni üheksanda sümfoonia, mistõttu on audio-CD maksimaalne pikkus just 74 minutit.
CDd esitleti 1981. aasta IFAl, aasta hiljem algas nende masstootmine. Üsna ruttu sõi laserplaat muusika kandjana oma vinüülist suguvenna välja. Tänaseks on müüdud 35 miljardit audio-CDd, sellest ainuüksi eelmisel aastal tervelt 150 miljonit, pluss veel 500 miljonit toorikut. Müstilised numbrid, ometi usutakse et laserplaadi hiilgeajad on möödumas, sest MP3 ja teised tihendatud formaadid ning muusika levik internetis vähendavad CDde müüki (teadupärast on täna maailma suurim muusikapood iTunes).
15. aug 2007
Blu-ray müüb kaks korda paremini kui HD DVD
Home Media Research'i andmetel müüdi 2007. aasta esimesel poolaastal Blu-ray plaate 1,6 miljonit, kuid HD DVD plaate kõigest 795 000. Samuti väidab uurimus, et mõlema formaadi kasutuselevõtust alates on ühtekokku müüdud 3,7 miljonit kõrglahutusega plaati, sellest 1,5 miljonit HD DVDl.
Kuigi HD DVD pleierite müüginumbrid on jätkuvalt suuremad (teises kvartalis müüdi neid 200% enam kui esimeses), hakkab mulle siiski tunduma, et Blu-ray võib aasta lõpuks favoriidiks kujuneda. Uued mängijad on tulekul Sharpil, Pioneeril, Denonil, Panasonicul, Sonyl ja kes teab kellel veel. HD DVD mängijaid toodab lisaks Toshibale üksnes Onkyo, kelle esimesed pleierid peaks müüki jõudma eeloleval sügisel. Ahjaa, siis on veel LG ja Samsungi dual-format pleierid. Üksjagu saladuskatteid kergitatakse ilmselt peagi algaval IFA messil Berliinis.
13. aug 2007
HD-plaatide regioonikood
Teadupärast võeti DVD-plaatide juures filmitööstuse survel kasutusele regioonikoodid (tarbijasõbralik tõlge ingl k sõnast region code), et vältida filmide müüki piirkondades, kuhu antud toode pole mõeldud. Kuigi filmistuudiod lootsid selle abil reguleerida väljalasete aega, sisu ja hinda, siis praktikas kukkus maailma kuueks regiooniks jagamine haledalt läbi. DVD-mängijate tootjad leidsid (ilmselt müüginumbreid silmas pidades) kasulikuma olevat valmistada ka regioonivabu pleiereid ja seetõttu ei ole erinevate, nt USAst (regioon 1) või Jaapanist (moodustab koos Euroopa Liiduga regiooni 2) soetatud DVDde vaatamine probleem ka näiteks Austraalias (regioon 4). Regioonivabad pleierid pole miskipärast levinud ainult Saksamaal, kus varmalt 2. piirkonnakoodiga pleiereid turustatakse.
Kuna kõrglahutusega HD-pleieri ostmine tõuseb üha enam päevakorda, siis võiks ühe argumendina kaaluda ka "regioonivabadust". Nimelt on HD DVD ristiisa Toshiba teatanud, et HD DVD-mängijates regioonipiirangut kasutusele ei võeta ja seetõttu saab suvalisest kohast ostetud HD DVD filmi mängida ükskõik millisest riigist hangitud pleieriga.
Teisiti on lugu Blu-ray'ga. Nagu teada, on selle patroon Sony ka suur filmitootja, mistõttu pole imekspandav, et regioonikood on Bu-ray spetsifikatsioonis sees. Regioonideks jagamine on küll sedakorda muutunud, mõnevõrra õppust on võetud ja regioone on alles kolm: A, B ja C. Blu-ray A regiooni jagavad nüüd kogu Ameerika ja Koread, Kagu-Aasia ning Jaapan (mis sest, et DVD puhul on Jaapan Euroopaga koos!), Euroopa on B regioon, kuid koos Aafrika, Lähis-Ida, Austraalia ja Uus-Meremaaga. C Regiooni moodustab filmitootjate jaoks nö kolmas maailm: Venemaa, India ja Hiina.
Praktikas on asjad aga üksjagu hämaramad. Hakkasin uurima, et kas Euroopa Blu-ray mängijas oleks võimalik mängida näiteks USAs müüdavat Almodovari filmi Volver, mida Euroopas seni välja antud ei ole. Tuli välja, et regioonikoodi kasutavad seni üksnes osad filmitootjad, mistõttu teatavaid filme on siiski võimalik ka suure lombi tagant tellida. Kuid milliseid? Senise info kohaselt ei tasu tellida Fox'i Blu-ray filme, need on lukus märkega A. Kõik Warneri ja Paramounti plaadid on seevastu ilma regioonikoodita, samuti Lionsgate plaadid, välja arvatud üks (Crank). Disney on tervitatavalt lisaks A regioonile hakanud välja andma plaate märkega A B C.
Lisaks sellele on tänaseks teada, et suurem osa kindla regioonimarkega plaate ei ole tegelikult lukus (region locked), mistõttu mängivad ka teise regiooni pleierites. Kuna Volver on välja antud Sony poolt ja osad Sony plaadid on märkega A ning mõned ilma, siis ei saanudki ma lõplikku selgust, kas antud A regiooni film Euroopa mängijas mängiks või mitte.
Vastavasisulistest foorumitest on leida jutte, et ka Blu-ray regioonikood on tarkvarapõhine, mis tähendab, et selle kontrollimist nõutakse sarnaselt DVDga pleierilt ja seepärast on võimalik leida workarounde. PowerDVD kasutajate jaoks liigub ringi juhendeid Windowsi registrivõtmete muutmiseks, mis pidavat aitama.
8. aug 2007
Kui vanaks elab plasmateler?
Usin on Matsuhita korporatsioon rõhutama ka keskkonnakaitse küsimusi. Möödunud aastal olid Panasonicu plasmatelerid esimesed, mille kokkupanemiseks ei kasutatud üldse pliid.
4. juuli 2007
70:63
3. juuli 2007
Euroopa Komisjon uurib Blu-rayd
Nüüd on selgunud, et komisjon uurib ka Blu-ray tegevust. Juuni keskel saadeti komisjonist kirjad nii HD DVD kui Blu-ray esindajatele, et selgitada, kas pole sõlmitud piiravaid kokkuleppeid, mis takistaks õiglast konkurentsi. Blu-ray pakub komisjonile erilist huvi, kuna seda toetavad kõik suuremad Hollywoodi filmistuudiod peale Universali. Väidetavalt on kitupunn HD DVD, kes loodab seeläbi teda toetavate filmistuudiote arvu suurendada. Komisjoni otsused võivad formaadisõja käiku oluliselt mõjutada, seetõttu ootan põnevusega, mis sellest asjast saab.
Pildil: infoühiskonna ja meedia eest vastutav volinik Viviane Reding
1. juuli 2007
HDTV Tšehhi Vabariigis
20. juuni 2007
HDTV - mida teavad sellest tehnikapoodide müüjad?
No väga kena. Kõrglahutusvalmidusega (HD Ready) on suurem osa täna Euroopas müüdavatest LCD- ja plasmateleritest. Võiks eeldada, et ka elektroonikakaupmehed üritavad ideed HD-kvaliteedist tarbijatele maha müüa ja parim viis selleks on loomulikult taolist pilti demonstreerida. Kahjuks ei ole mul seni õnnestunud näha mitte ühtegi täiskõrglahutusega telerit, mis poesaalis laiutaks ja ühtlasi näitaks 1920x1080p pilti mõnest müüdavast HD-mängijast. Küll aga olen ma näinud muid huvitavaid lahendusi. Tavaline on näidata tavalist telepilti, mille all ja ülal on toredad mustad triibud. Sama tavaline on näidata pilti DVD-mängijast, mis tuleb odava kaabliga ja venitatakse siis üle ekraani laiaks. Vahva. Vähemalt saavad potentsiaalsed kliendid kahte miljonit pikslit selgelt oma silmaga näha. Targemad müüjad näitavad HD-teleritest aga Astra kõrglahutusega demokanalit. Väga hea, kuid kahjuks jõuab see telerisse sajameetrise koaksiaalkaabliga, mistõttu 1080 pildireast saab tavaline PAL-signaal oma 480 või mitme iganes reaga. Ilmselt ei koolitata müüjaid uute tehniliste lahenduste osas ja kui endal asja vastu huvi ei ole, siis ei oskagi tarbijat aidata. Teisest küljest, eks lollile tarbijale ole lihtsam kallist kraami sokutada, öeldes, et see uus on kõige parem.
Seetõttu olin meeldivalt üllatunud, astudes sisse ühte toredasse poodi Amsterdamis (ülemisel fotol), kus müüakse filme ja suure saali taganurgas oli sisse seatud lausa eraldi riiul verivärskete Blu-ray ja HD DVD filmide jaoks. Seda kõike troonis LCD-teler, mis ühendatud Samsungi Blu-ray mängijaga. Super! Ent lähemale astudes hakkas mulle tunduma, et pildis on kahtlaselt palju müra. Otsustasin asja lähemalt uurida ja kaesin teleka taha ning mulle avanes selline pilt:pole midagi imestada, et pildis olid häired sees. Kullakallid kliendid vaatavad ju HDTV asemel tavalist PAL-pilti, sest selline saast analoogkaabel lihtsalt pole suuteline kõrglahutusega videot edastama. Kui juba mitmete tuhandete eest tehnikat üles seada, siis võiks veel nelikümmend eurot ühe HDMI-kaabli jaoks ka leida, mis nii pilti kui heli digitaalselt edastaks. Vastasel juhul: tere tulemast DVD-kvaliteet!
17. juuni 2007
Kõrglahutusega ruumiline heli?
Kodukinovõimendid, mis uusi koodekeid toetavad, on alles turule saabumas. Juunis peaks müüki tulema Onkyo TX-SR605, mis dekodeerib nii Dolby True HD kui DTS HD Master Audio heli. Juulis lisandub Pioneeri mudel VSX-LX50 ja sügisel on oodata ka uut Denoni seeriat. Põhjus, miks sellised kodukinovõimendid alles nüüd müüki tulevad, peitub eeskätt selles, et nii mahukat andmeedastust ühest seadmest teise võimaldab ainult kõrglahutusega multimeedialiidese HDMI versioon 1.3, mida varem turul polnud (esimene seade HDMI versiooniga 1.3 on Playstation 3).
16. juuni 2007
Microsoft: laserplaadid surevad välja
Selline jutt tuletab küll pigem meelde neid, kes internetiajastu alguses väitsid, et varsti lõpetatakse ajalehtede trükkimine paberile. Kindlasti propageerib Microsoft, et allalaadimiseks kasutataks nende enda Xbox Marketplace'i ja WMV HD formaati. Samas on MS saanud aru, et hetkel tuleb siiski vähemalt ühte optilise meedia formaati toetada ja välja on valitud HD DVD. Doherty kinnitas: "See on viimane optilise ketta põlvkond, kui see ellu jääb".
Universal jääb HD DVDle kindlaks
Ken Graffeo, Universal Home Video asedirektor HD strateegilise turustamise alal ütles kokkuvõtlikult järgmist:
- formaadisõda on tarbijale kasulik, kuna konkurents alandab hindu: aastaga on USAs kõrglahutusega DVD mängijate hind langenud 799 dollarilt 299 dollarini ja Blu-ray 1000 dollarilt 599 dollarini;
- Universal otsustas HD DVD kasuks, kuna see toetab interaktiivseid lahendusi ja mängijate internetiga ühenduvus on kohustuslik, Blu-rayl on palju tehnilisi probleeme ja puudub kindel standard;
- HD DVD tehnoloogia on odavam; massid ei osta riistvara, mille hind on üle 300 USD;
- Blu-ray hittide nagu Casino Royale müügiedu põhjal ei saa veel formaadisõja tulemusi ennustada.
28. mai 2007
HDTV katsetamine Eestis
Ma küll arvan, et selline upconvertimine võib tarbijat pigem eksitada, sest tegu ei ole siiski tõelise kõrglahutusega pildiga. Loodetavasti näidatakse muuhulgas ka tõelist HD pilti. Samasugust poolikut lahendust kasutavad pahatihti ka Saksa HDTV telekanalid ProSieben ja Sat1, edastades olemasolevat SDTV pilti upconverdituna. Seevastu Ühendkuningriigi riigitelevisioon BBC on otsustanud näidata üksnes rangetele standarditele vastavat kõrglahutusega pilti.
Uudis rõõmustab kindlasti ka tuhandeid laiekraaniga HD Ready televiisorite omanikke, sest HDTV standard näeb ette 16:9 küljesuhtega pildi edastamist. Eesti telekanalid edastavad seni jätkuvalt telepilti aspektis 4:3, vastupidiselt Soome kanalitele ei lülitata pilti isegi siis laiekraani edastusele ümber kui saated on 16:9 formaadis salvestatud. Vaataja jaoks tähendab see pakse musti raame pildi ümber.
Pildil: hetkel TV3 näidatav paistab sellisena 4:3 küljesuhtega pildikastide omanikele. Laiekraaniga telerist vaadatuna lisanduvad veel mustad raamid vasakul ja paremal...
Müüdud 100 000 koopiat kõrglahutusega filmi
13. mai 2007
Premierel 70 000 HD klienti
Kuulda on ka sahinaid, et Tshehhi ja Shveits saavad peagi omad kõrglahutusega telekanalid.
12. mai 2007
Pioneeri uued plasmatelerid reaalsusele lähemal
Uued mudelid
Juunis ja septembris peaks poelettidele saabuma kaks seeriat Pioneeri kaheksanda põlvkonna plasmatelereid ja ma loodan, et ka ekraane. Juunis saabuvad XGA resolutsiooniks tituleeritud telerid eraldusvõimega 1,365 x 768 ja 1,024 x 768 tavapärastes suurustes 42 ja 50 tolli (vastavalt 107 ja 127 cm) ning uskuge või mitte, naturaalse kontrastsusega 16000:1! Siin ongi asja tuum. Ei ole mõtet mainima hakata, et senised Pioneeri ja Panasonicu plasmaekraanid on olnud kontrastsusega 3000:1 ja 4000:1, märtsis avalikustatud Panasonicu uue põlvkonna telerid on kontrastsusega kuni 6000:1, LCD ei jõua isegi sinna ligilähedalegi. Asi läheb veelgi paremaks, septembris paiskab Pioneer müüki tippmudelid suurusega 50 ja 60 tolli (152 cm), mis näitavad täiskõrglahutusega pilti (1920x1080) ja mille kontrastsuse näitaja on 20000:1!
Projekt Kuro
Kuro tähendab jaapani keeles musta. Uued ekraanid on ümbritsetud vaid õhukese musta klaasraamiga. Pioneeri jaoks on must oluline, sest valmidus näidata musta ja mitte valgust või värvide peegeldust tähendab ühtlasi valmidust esitada kogu värviskaalat. Seetõttu saavutasid insenerid lahenduse, millega suurendatakse kontrastsust varasemate ekraanidega võrreldes 80%. Ehk siis, must on nüüd 80 korda mustem. LCD-telerite omanikud peavad kahjuks leppima mustaga, mis tegelikult on hall. Kõrge kontrastsus tagab aga selged varjundid ja kirkad värvid. Just seetõttu jõudis Pioneer 1991. aastal alustatud erinevate tehnoloogiate uurimisel järeldusele, et arendamiseks ainuvõimalik on plasmatehnoloogia, kuna plasma kiirgab loomulikult punast, rohelist ja sinist (RGB), mis on tänase värviskaala alus.
Tehnilised uuendused
Lisaks mustemale mustale tulevad osad mudelid müüki Digital Colour Filter III Plus tehnoloogiaga, mis väidetavalt võimaldab kõige täpsemat värvide taasesitust võrreldes teiste saadaolevate tarbijateleritega. Samuti kuulub uuenduste hulka inseneride poolt intelligentseks heleduse kontrolliks tituleeritud Optimum Mode, mis töötleb pilti näiteks vastavalt sellele, kas jalgpallimäng, mida vaatate, toimub öösel või päeval ja kas ruum, kus vaataja asub, on hele või pime.
Mida veel?
Pioneer reklaamib uusi telereid koos uue Blu-ray mängijaga BDP-LX70, mis saabub müüki juunis. Põhifunktsioonide hulka kuulub Pioneeri plasmateleritega ühilduv 1080p eraldusvõime ja pildiesitus 24 kaadrit sekundis. Lisandunud on ka kadudeta Dolby TrueHD helivormingu toetus, samuti DLNA tugi (DLNA on koduse arvutivõrgu vahendusel toimiv süsteem, mille abil saab näiteks WMA-vormingus faile koduarvutist voogedastuse teel mängijasse saata) ja see mudel on varasemaga võrreldes nii geniaalne, et oskab ka CDsid mängida. Tõepoolest. Aga pikemalt pole vist mõtet antud pleieril peatuda, sest pressiteate lõpus on lakooniline lause, mille kohaselt Pioneer kavatseb selle mudeli peagi uuemaga asendada. Kes küll ostab seadme, mis kuulub väljavahetamisele juba enne müüki tulekut???
6. mai 2007
Numbritega lõbutsemine
2. mai 2007
Sky HD kogub kliente
28. apr 2007
HDTV venelastele
24. apr 2007
DVD järeltulijate segane olukord
HD DVD väidab, et nad on esimese aastaga müünud sada tuhat mängijat, Blu-ray aga, et nad on müüki saatnud miljon plaati. Taoliste numbrite põhjal ühe või teise edu üle otsustamine on üks paras spekuleerimine ja viimasega asjaosalised muidugi ei koonerda. Asjad on segased nagu ikka. Siiski tundub, et filmide müügi osas läheb Blu-ray'l paremini, väidetavalt on 2007. aasta esimese kvartali jooksul müüdud 70% kõrglahutusega filmidest just Blu-ray'l.
Omamoodi huvitav on jälgida Time-Warner'i avaldusi, sest meediahiiglane on seni kõigutamatult sõltumatu ja annab filme välja mõlemas formaadis, olles eeskujuks enneaegselt Sony ja Toshibaga ühte heitnutele. Lisaks LG ja Samsung, kes toodavad hübriidmängijaid, millega saab maha mängida mõlemat formaati.
Viimasel ajal on juttu olnud sellest, et formaadisõda võinuks ära hoida, kui mõlemad pooled oleks asja ajanud DVD foorumi kaudu ja soovinud ühtse formaadi väljatöötamist. See on muidugi näpuga viibutamine eelkõige "kurja" Sony suunas, kes ei suutnud järjekordset allajäämist (VHS võit Sony Betamaxi üle) ega ka kompromissi (DVD) taluda.
Kindel on see, et suurest segadusest hoolimata arenevad HD-video ja HDTV kiiresti ning vastavaid seadmeid, olgu telereid, pleiereid või videokaameraid, tuleb turule juurde iga nädal. On vaid aja küsimus, millal kõrglahutusega video domineerivaks muutub. Parimaks näiteks sellele on kasvõi CNNi asepresidendi Bob Hesskamp'i hiljutine avaldus, et uudiste kogumine HDs on nende jaoks ülisuure tähtsusega. Ka tarbijatel tasuks uusi vidinaid ostes seda suundumust silmas pidada.
9. apr 2007
Jälle plasma versus LCD
19. veebr 2007
AnyDVD HD müügis
1. veebr 2007
MPEG-2 keeratakse kinni
Euroopale omane multilingualism seab omad nõuded: uue süsteemiga edastatakse heli aacsPlus MPEG-4 vormingus, mis vaataja vastuvõtjas DTS-heliks muudetakse. Nii saab ruumilist 5.1 heli edastada üheaegselt mitmes keeles.
21. jaan 2007
HD DVD ja Blu-ray kondid murtud?
11. jaan 2007
Uued kõrglahutusega videkokaamerad tavatarbijale
JVC on viimane suurem üllataja, kes esimesena valmistas täiskõrglahutusega (FULL HD) videokaamera, millel sisseehitatud 60GB kõvaketas. CESil esitletud mudel GZ-HD7 kasutab kolme viiendiktollist progressiivset 16:9 CCD-elementi, mille pikslid on kaks korda suuremad (3,28x3,28 mikronit) kui varasematel JVC kaameratel, salvestades pilti resolutsiooniga 1920x1080i. Fujinon läätsega kaamera, mis salvestab kuni viis tundi 30 Mbps HD videot, tuleb müüki aprillis hinnaga 1800 dollarit.
Sony teatas lausa neljast uuest HD videokaamerast: HDR-UX5 ja HDR-UX7 ning HDR-HC5 ja HDR-HC7. UX mudelid salvestavad AVCHD formaadis DVDle, samas kui HC mudelid salvestavad jätkuvalt MiniDV kassettidele. Sony kaamerad ei ole päris täiskõrglahutusega, kuigi reklaamides meeldib Sonyle nii väita, tegelik resolutsioon on 1430x1080. UX kaameratel on sisseehitatud mikrofonid Dolby Digital 5.1 heli salvestamiseks. Müüki tulevad HCd veebruaris ja UXid märtsis, hind on vahemikus 1100 kuni 1400 dollarit.
Panasonic tuli õigupoolest juba möödunud aasta lõpus välja kahe uue kaameraga, mis samuti kasutavad uut AVCHD formaati. HDC-SD1 salvestab SDHC mälukaartidele, kuhu nadi 13 Mbps juures mahub nadi üks tund AVCHD videot. HDC-DX1 salvestab DVDle, muud näitajad on üldjoontes samad. Pana kaameratel on Dolby Digital 5.1 heli salvestamiseks viis (!) sisseehitatud mikrofoni. SD1 tuleb müüki märtsis hinnaga 1500 dollarit ja DX1 samal ajal, makstes ca 100 dollarit vähem.
Ka Canonil on pakkuda HD-videot salvestav videokaamera. HV-10 on samuti Full HD kaamera, mis salvestab MiniDV kassettidele ja on seejuures väga kompaktne. See kaamera on juba müügis ja hind jääb tuhande dollari kanti. Põhjalikku ülevaadet võib lugeda siit.
Kõigil loetletud kaameratel peale viimase on olemas ka HDMI-väljund.
10. jaan 2007
CNN HD
4. jaan 2007
Total HD
Total HD on laserplaat, millele on korraga võimalik salvestada sama film nii, et see on loetav mõlemas HD formaadis: HD DVDl ja Blu-rayl. Nii pole vahet kumma mängija endale soetanud olete - filmi saate ikka vaadata.
Minuarust on tegemist järjekordse tubli löögiga formaadisõja lõpetamiseks, kuigi juba kostub veebist ka virinat, et asi läks just veelgi segasemaks ja piisaks ju üksnes hübriidmängijatest.
Hübriidmängijad juba sellel aastal!
LG sõnul on hübriidmängija eesmärk lõpetada segadus ja ebamugavus, mis on kaasnenud kahe formaadi sõjaga. Iseenesestki mõista on tegemist äärmiselt positiivse üllatusega, kuna alles loetud kuud tagasi kinnitas LG oma truudust Blu-rayle ja lubas hübriidmängija valmistamise plaanid riilulile asetada. Ilmselt on lõuna-korealased õppinud, et selles sõjas neil Sony varju jäädes võidulootust ei ole ja tulid uue trumbiga välja juba nüüd, mil enamik ühte formaati toetavaid tootjaid alles kavandab esimese või teise põlvkonna mängijate turuletoomist.
7.1.2006. Täiendus: LG teatas, et uus seade hakkab USAs maksma 1199 dollarit ja mängima 1080p pilti ning DTS HD heli.
3. jaan 2007
Lahingud jätkuvad
Teadupärast otsustas osa stuudioid kohe alguses müüa filme üksnes Blu-ray plaatidel. Nüüd on vastasleeri toetajad valmis neile seda "viga" andestama ja kutsuvad FOXi, Sony't ja teisi üles meelt muutma. Seni kogutud pisut enam kui 4000 allkirjast küll vaevalt piisab meediahiiglaste kõigutamiseks, eriti arvestades, et Sony ise on peamine jõud konkureeriva Blu-ray formaadi taga.
Leheküljelt leiab ka kümme põhjust, miks toetajad just HD DVD formaati usuvad:
- tavapäraselt HD DVDdel kasutatav VC1 kodeering on järjepidevam kui mpeg2 ja mpeg4, mida leiab sageli Blu-ray plaatidel;
- eelnevast tulenevalt on HD DVD pildikvaliteet parem ja stabiilsem;
- HD DVDl on rohkem filme;
- HD DVD mängijad on kolmandiku kuni poole võrra odavamad;
- HD DVD mängijatele kehtib nõue dekodeerida järgmise põlvkonna helivorminguid, Blu-rayl on see vabatahtlik;
- "teise formaadi" autoriseerimislahenduste puudulikkus, mille tõttu Sony teatas, et jätkab mpeg2 kodeeringu kasutamist (sic);
- Blu-ray tehnilised probleemid, muu hulgas raskused 50GB plaatide tootmisega;
- selle tulemusena on enamik HD DVD plaate suurema mahtuvusega kui Blu-ray (30GB vs 25GB);
- hindajate arvates ei ole 50GB plaadid seni samal tasemel HD DVD 30GB plaatidega;
- makstes kolmandiku või poole vähem pakub HD DVD rohkem ja paremaid omadusi;